Co warto wiedzieć o kile?

Co warto wiedzieć o kile?
Kiedyś doprowadzała do śmierci, dziś można ją skutecznie kontrolować. Kiła, zwana również syfilisem, jest chorobą zakaźną, wywołaną przez bakterię, krętka bladego (Treponema pallidum). Głównym źródłem zakażenia człowieka są kontakty seksualne, ale także kontakt z wysypką skórną chorego.
/ 31.01.2011 18:40
Co warto wiedzieć o kile?

Odrobina statystyki

Według Światowej organizacji Zdrowia rokrocznie odnotowuję się gwałtowny wzrost liczby zachorowań w krajach rozwijających się (11, 2% wzrost liczny przypadków kiły w USA między 2000-2004 rokiem w tym 81 % wzrost chorych wśród mężczyzn). W Stanach Zjednoczonych kiła stanowi poważny problem. W Polsce sytuacja nie wygląda tak dramatycznie (współczynnik zachorowalności wynosił 2, 57/100 tyś mieszkańców, czyli w całym kraju zachorowało 1000 osób). Najwięcej nowych przypadków kiły zanotowano w województwie dolnośląskim.

Jaki jest przebieg choroby?

Kiła jest chorobą dość podstępną i można ją podzielić na kilka okresów.

  • 1 okres kiły:  Po około 3 tygodniach od zakażenia w miejscu wniknięcia krętka pojawia się zmiana pierwotna będąca niebolesnym owrzodzeniem znikającym samoczynnie po kilku tygodniach.
  • 2 okres kiły: W okresie 8-10 tygodni od zakażenia na tułowiu i kończynach pojawia się wysypka przypominająca drobne plamki. Znikają one stopniowo, czasem powracają w postaci większych grudek, z których sączy się zakaźna wydzielina.
  • 3 okres kiły: Pojawiają się zmiany po kilku latach od zakażenia. W tym okresie dominują zmiany w układzie nerwowym (wiąd rdzenia-zaburzenia ruchowe, porażenie postępujące-choroba psychiczna, zanik nerwów wzrokowych-utrata wzroku) oraz zmiany w układzie krążenia. Są one nieodwracalne mimo zastosowanego leczenia.

Jakie badania wykonać?

Diagnoza kiły wymaga przede wszystkim czujności ze strony samego chorego i nie bagatelizowania pojawiających się wczesnych objawów. W przypadku, gdy chory zauważy niepokojące go obawy powinien zgłosić się do lekarza wenerologa. Ważne z punktu widzenia epidemiologii jest ustalenie wszystkich osób, które w ostatnim czasie miały kontakt z chorym i które mogły potencjalnego zarazić. Jeśli chodzi o testy serologiczne, które potwierdzić mogą wstępne rozpoznanie to mamy do dyspozycji test VDRL, TPA, FTA-ABS. Gdy pierwszy z nich da wynik pozytywny należy go potwierdzić używając testów TPHA czy FTA-ABS.

Leczenie

Wczesna diagnostyka odgrywa istotną rolą w późniejszym leczeniu. Pierwsze fazy kiły najłatwiej, bowiem poddają się leczeniu. Lekiem z wyboru w zwalczaniu krętka jest penicylina, która skutecznie zabezpiecza przed dalszym niszczeniem narządów.

Warto pamiętać o istnieniu tej choroby. Nawet cień podejrzenia powinien nas skłonić do zgłoszenia się do specjalistycznej poradni dermatologiczno-wenerologicznej w celu wykonania odpowiednich testów.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA