Zalogowany jako: .   Wyloguj się
Strona 1 z 2  

Rumień zakaźny – co to za choroba?

Zobacz artykuły na temat:rumieńwysypkawirus
Na rumień zakaźny chorują najczęściej dzieci. Zakażenie to jest groźne dla osób chorych na białaczkę, ponieważ może prowadzić do poważnych komplikacji. Jak objawia się ta choroba i co robić, gdy się nią zarazimy?

Śpiące dziecko

Chore dziecko/ fot. Fotolia

Rumień zakaźny (choroba piąta, łac. erythema infectiosum, ang. fifth disease) jest to zakażenie wywołane przez Parvovirus B19. Choroba ta występuję najczęściej u niemowląt i dzieci w wieku 6-10 lat. Rumień zakaźny przenoszony jest drogą kropelkową; do zakażenia może dojść również drogą krwiopochodną i przezłożyskowo.

Objawy kliniczne

Objawy tej choroby występują nagle. Na policzkach pojawia się rumień, często opisywany jako „obraz uderzonego policzka”, rzadko występuje gorączka. Rumień przenosi się na resztę ciała, tułów, ręce, ramiona, dłonie i nogi. Zmiany mają charakter koronkowych lub siateczkowych rumieni.

Wysypka może słabnąć i przybierać na sile przez kilka kolejnych dni. Zazwyczaj mija po 7 dniach, jednak może nawracać w ciągu kilku następnych tygodni.

U osób dorosłych choroba trwa znacznie dłużej, utrzymuje się około 3 tygodni i wiąże z ostrymi bólami, a nawet zapaleniem stawów. Najczęściej zajęte są stawy nadgarstka, dłoni i stawy kolanowe. W przypadku wytępienia bardzo silnych bólów zaleca się zastosowanie leków przeciwbólowych.

Obniżona odporność chorego

Oprócz uporczywego świądu, choroba nie niesie za sobą żadnych konsekwencji, chyba, że osoba zakażona ma osłabiony system immunologiczny – jest chora na białaczkę, AIDS, czy chorobę hemolityczną. W takich przypadkach Parvovirus B19 może powodować przewlekłą niedokrwistość. Dzieje się tak dlatego, że osoby te, nie są w stanie pozbyć się ze swojego organizmu wirusa, który atakuje komórki wytwarzające krwinki czerwone.

Warto wiedzieć: Uważaj na choroby wirusowe!


Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Kuchnia Anny Jurksztowicz: surówka z kapusty

Chcesz skomentować artykuł? lub wypowiedz się jako gość:

Autor:
Komentarz:
 

Zobacz także:

 
 
Zamów darmowy newsletter