Zalogowany jako: .   Wyloguj się
Strona 1 z 3  

Kleszczowe zapalenie mózgu – poradnik

Zobacz artykuły na temat:mózgkrewkleszczekleszczowe zapalenie mózgukleszczpasożyt
Sprawdź, gdzie w Europie i Polsce występuje największe ryzyko zachorowania na kleszczowe zapalenie mózgu, kto i dlaczego jest na nie narażony, jak rozpoznać objawy KZM i jak uchronić się przed atakiem kleszcza.

Kleszcze zimują... nawet w piwnicach!

Tegoroczna przedłużająca się zima nie powstrzymała kleszczy, które przespały większość niekorzystnych dni zagrzebane głęboko w ściółce leśnej czy pod korą drzew.

Gatunki żyjące w miastach, takie jak kleszcz pospolity, zdolne są też do ukrywania się wewnątrz ogrzewanych budynków, np. w naszych piwnicach. Bardzo silne, długotrwałe mrozy przy braku pokrywy śnieżnej mogą nieco zmniejszyć populację krwiopijnych stawonogów, jednak tej zimy spadło dość dużo śniegu, który chronił ziemię i ściółkę przed przemrożeniem. Dlatego kleszcze przetrwały i obudziły się głodne…

Czym jest kleszczowe zapalenie mózgu?

Kleszczowe zapalenie mózgu (KZM) to choroba przenoszona przez kleszcze, która może spowodować długotrwałe, bardzo poważne powikłania, uszkodzenia czy konsekwencje neurologiczne.

Liczba zachorowań na KZM, którym można zapobiegać poprzez szczepienia, wzrosła w ostatnich latach. Spowodowane jest to różnymi czynnikami, w tym zmianą klimatu oraz modyfikacją środowiska neutralnego kleszczy. W związku z tym, że choroba ta rozprzestrzeniła się na nowe obszary geograficzne Europy, Komisja Europejska opublikowała oficjalną decyzję o dodaniu KZM do wykazu chorób podlegających obowiązkowi zgłaszania na terenie Unii Europejskiej.

fot. Fleishman-Hillard

Zobacz też: Jak ochronić się przed atakiem kleszcza?


Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Co sygnalizuje zbyt niski lub zbyt wysoki poziom białych krwinek? [video]

Chcesz skomentować artykuł? lub wypowiedz się jako gość:

Autor:
Komentarz:
Liczba komentarzy: 1
dodano: 09:53 2013-12-14 przez: ~aertytyuia7 (78.10.*.*)
wserststrrs5ekjzfsxujxdrtk
 

Zobacz także:

 
 
Zamów darmowy newsletter