Dlaczego wszy są niebezpieczne?

Wszy mogą powodować reakcje alergiczne i przenosić bakterie, które wywołują choroby zakaźne, np. tyfus. Gdzie jesteśmy narażeni na zarażenie się wszawicą?
/ 11.09.2014 10:42

wesz

fot. Fotolia

Czy wszy przenoszą choroby?

Wszy na żywicielach dziko żyjących zazwyczaj są nieliczne i ich obecność nie wiąże się z objawami chorobowymi. Masowe pojawy w środowisku naturalnym zdarzają się rzadko, częściej natomiast dotyczą populacji ludzkich czy zwierząt hodowlanych. Wówczas pojawiają się objawy parazytozy, które noszą nazwę wszawicy, a jej naukowy odpowiednik pochodzi od nazwy gatunkowej wszy.

Na przykład wszawica spowodowana masowym występowaniem wszy ludzkiej to pediculosis.

Jednak pasożytowanie wszy może mieć szersze i bardziej różnorodne znaczenie. Bezpośrednim efektem mogą być nie tylko zmiany skórne, wszawica, ale też reakcje alergiczne. Ponadto wszy, uszkadzając skórę, stwarzają wrota różnym wtórnym infekcjom. A same mogą być przenosicielami (tzw. wektorami) mikroorganizmów chorobotwórczych.

Skutki pasożytowania wszy:

  • bezpośrednie: rozwój choroby pasożytniczej (parazytozy) – wszawicy, reakcje alergiczne;
  • pośrednie: wtórne zakażenia, np. bakteryjne, grzybicze, przenoszenie patogenów – mikroorganizmów chorobotwórczych (np. riketsji czy bakterii) powodujących choroby zakaźne (np. tyfus).

Wesz ludzka – Pediculus humanus

Jest to gatunek kosmopolityczny, towarzyszący człowiekowi we wszystkich rejonach występowania. Ma ciało szarawo-białe, o długości 2–4,5 mm, przy czym samice są przeciętnie nieco większe.

Głowa jest z przodu zwężona, zaopatrzona w parę pigmentowanych oczu. Na odwłoku samic nie ma płytek grzbietowych i brzusznych, obecnych u samców; występują jedynie płytki genitalne. Wesz ludzka jest smukła, a taka budowa stanowi adaptację pozwalającą na wspinanie się tylko po jednym włosie.

Występują dwie formy wszy ludzkiej: wesz głowowa (Pediculus humanus capitis) i wesz odzieżowa (Pediculus humanus vestimenti). Były one czasami uważane za osobne gatunki, podgatunki czy odmiany. Jednak nie ma między nimi różnic dotyczących budowy; odżywiają się tak samo, mogą się też swobodnie ze sobą krzyżować. Także badania metodami molekularnymi nie dały podstaw do rozróżnienia wszy głowowych i odzieżowych jako odrębnych taksonów.

Jedyna różnica między nimi polega na innych preferencjach dotyczących lokalizacji w obrębie żywiciela. Stąd należy traktować je jedynie jako formy ekologiczne (ekotypy).

Zobacz też: Pasożyty – jakie choroby wywołują i nasilają?

Gdzie jesteśmy narażeni na wszy?

Obecnie o wiele większe znaczenie odgrywa wesz głowowa, która występuje powszechnie u ludzi na całym świecie, niezależnie od środowiska, stylu życia, grupy społecznej.

Wszy odzieżowe występują częściej w umiarkowanych lub zimnych strefach klimatycznych, czemu sprzyja noszenie ciężkich, nieprzewiewnych ubrań przez większą część roku. Mechanizm ich rozprzestrzeniania bardziej związany jest z nieprzestrzeganiem zasad higieny (np. praniem, wymianą odzieży), rzadziej więc stanowią problem. Występują najczęściej w grupach ludzi przebywających w większych skupiskach, np. w noclegowniach dla bezdomnych, wśród żołnierzy czy więźniów.

Rozwój wszy

Pełen cykl rozwojowy wszy (od jaja do jaja) trwa ok. 3 tygodni. Jaja mają rozmiary ok. 0,8 mm, przyklejane są do włosów w odległości kilku milimetrów od powierzchni skóry. Rozwój zarodka w jaju trwa ok. 7–9 dni, nimf ok. 14 dni. Postaci dorosłe mogą przeżyć ponad 40 dni, ale zwykle żyją krócej.

Gdzie umiejscawiają się wszy?

Wesz głowowa preferuje owłosioną skórę głowy (szczególnie we włosach za uszami oraz w rejonie potylicy), ale występuje także na karku czy plecach. Tam bytują jej wszystkie stadia rozwojowe, a jaja przyklejane są do włosów.

Wesz odzieżowa wybiera lokalizację w pozostałych rejonach, na osłoniętych częściach ciała, ale w sąsiedztwie skóry, aby mieć dostęp do źródła pokarmu. Większość tych wszy skupia się bezpośrednio na skórze i po wewnętrznej stronie bielizny, a znacznie mniej po stronie zewnętrznej, czy na powierzchniach styku z kolejnymi warstwami odzieży.

Jaja wszy odzieżowej przyklejane są do włókien odzieży, zwykle wzdłuż szwów bielizny i ubrań. Wszy wolą przy tym tkaniny z włókien naturalnych, takich jak bawełna czy wełna. Ale przy dużym nasileniu występowania wykorzystują także odzież z tkanin sztucznych. Czasami przyklejają jaja bezpośrednio do żywiciela, do włosów na klatce piersiowej lub pod pachami.

Zobacz też: Włośnica – etiologia, objawy i postępowanie

Źródło: poradnik PWN dostępny na stronie http://pokonajwszy.pwn.pl/ (publikacja za zgodą autorów).

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

18-24 KWIETNIA
szaleństwo zakupów
-20% na wybraną biżuterię
-20% na wybraną biżuterię
Rabat 20% na biżuterię marki d... więcej»
Zobacz
+
-20% na wybraną biżuterię
Online
Stacjonarnie

Rabat 20% na biżuterię marki dostępny w salonach stacjonarnych i online. Oferta nie dotyczy kolekcji Nomination oraz nie łączy się z innymi promocjami. Szczegóły u sprzedawcy i na stronie www. 

Najniższa cena produktu ze zdjęcia z 30 dni przed obniżką - 3 190 zł.  

Cena produktu po zastosowaniu rabatu – 2 552 zł.

Oferta ważna:18 - 24.04.2024
Zobacz
20% na cały asortyment
20% na cały asortyment
Rabat 20% na cały asortyment,... więcej»
Kod rabatowy:SZ2024
Zobacz
+
20% na cały asortyment
Online
Stacjonarnie

Rabat 20% na cały asortyment, dostępne w salonach stacjonarnych oraz na www.wojas.pl. Oferta nie łączy się z innymi promocjami. Szczegóły w salonach i na stronie.

Oferta ważna:18 - 24.04.2024
Kod rabatowy:SZ2024
Zobacz
-40% na co 2 sztukę
-40% na co 2 sztukę
Rabat nalicza się automatyczni... więcej»
Zobacz
+
-40% na co 2 sztukę
Online

Rabat nalicza się automatycznie w koszyku. Oferta dostępna na aniakruk.pl. Promocja obowiązuje na prawie całą ofertę, z wyjątkiem produktów przecenionych, kart podarunkowych i zestawów. Szczegóły na stronie.

Oferta ważna:18 - 24.04.2024
Zobacz
-20% na wybrane kosmetyki
-20% na wybrane kosmetyki
Darmowa dostawa oraz próbki i... więcej»
Kod rabatowy:ZAKUPY2024
Zobacz
+
-20% na wybrane kosmetyki
Online
Stacjonarnie

Darmowa dostawa oraz próbki i prezenty w każdym zamówieniu. Nie wiesz jaki kosmetyk wybrać dla swojej skóry? W Topestetic możesz skorzystać z bezpłatnej porady kosmetologów przez czat, mailowo lub telefonicznie — a także w gabinecie na warszawskim Wilanowie. Sprawdź na topestetic.pl

Oferta ważna:18 - 24.04.2024
Kod rabatowy:ZAKUPY2024
Zobacz
-40% na wszystkie produkty
-40% na wszystkie produkty
Rabat 40% na wszystkie nieprze... więcej»
Kod rabatowy:wiosna40
Zobacz
+
-40% na wszystkie produkty
Online

Rabat 40% na wszystkie nieprzecenione produkty dostępny na christianlaurent.eu. Wpisz w polu kod rabatowy tuż przed finalizacją zamówienia. Szczegóły na stronie. 

Oferta ważna:18 - 24.04.2024
Kod rabatowy:wiosna40
Zobacz
Rabat 30%* i prezent**
Rabat 30%* i prezent**
Rabat 30%* od 299 złotych i pr... więcej»
Kod rabatowy:SZALENSTWO24
Zobacz
+
Rabat 30%* i prezent**
Online
Stacjonarnie

Rabat 30%* od 299 złotych i prezent** od 499 złotych w salonach Estēe Lauder oraz na www.esteelauder.pl. *Wykluczenia: linia AERIN, Luxury Collection, Re-Nutriv, zestawy, nowości, produkty mini i przecenione. Nie łączy się z innymi rabatami. **Oferta ważna do wyczerpania zapasów. Szczegóły u sprzedawcy i na stronie www.

Oferta ważna:18 - 24.04.2024
Kod rabatowy:SZALENSTWO24
Zobacz
REKLAMA